Kompresivní terapie

Léčba žilních onemocnění

Zdravotní kompresivní oděvy jsou zdravotnické prostředky, které může praktický nebo odborný lékař předepsat v případě potřeby, pokud má pacient náležité indikace nebo pokud si lékař myslí, že jsou vhodné. U pacientů probíhá následně měření obvodových a délkových mír končetin za účelem zjištění správné velikosti sériově vyráběného produktu, nebo pro specifikaci produktu vyráběného přesně na míru pacienta.

Žíly dolních končetin zajišťují zpětný tok krve zpět krve směrem k srdci. Žilní chlopně fungují v žilách jako ventily, které umožňují proudění krve pouze v jednom směru, konkrétně k srdci, a zabraňují tak hromadění krve v nohách. Nedostatek pohybu a příliš dlouhá období stání nebo sezení během dne vytváří na žilní systém značný tlak.

Pokud již lýtková žilně-svalová pumpa dostatečně nepodporuje zpětný transport krve směrem k srdci, žíly se rozšiřují a žilní chlopně se již neuzavírají správně, nohy se unavují a těžknou. Průvodním jevem jsou otoky a také zařezávání ponožek nebo obuvi do kůže. Později se mohou vyvinout pavoučí žíly, křečové žíly nebo bércové vředy.

Pouze medicínsky správný tlakový gradient zaručuje terapeutickou účinnost

Tlak vyvíjený kompresivními punčochami v distálně-proximálním směru (od kotníku/chodidla ke stehnu) se postupně snižuje, tento sestupný tlakový gradient odpovídá lékařským požadavkům na kompresivní terapii.

Vzhledem k tomu, že lidé stojí vzpřímeně, je žilní tlak nejvyšší v oblasti kotníku/chodidla (distální část). Dolní třetina bérce je proto ohrožena patologickými poruchami nejvíce. Tlak vyvíjený kompresivní punčochou musí být tedy obzvláště vysoký právě tam. Naproti tomu musí být tlakový gradient zmírněn v oblasti zákolení, aby se zabránilo konstrikci povrchové žíly. Tlakový gradient klesá rovnoměrně ze 100 % v kotníku na 40 % v oblasti stehna.

Tlak vyvíjený v oblasti kotníku definuje klasifikaci zdravotních kompresivních punčoch do čtyř dostupných kompresních tříd.

Kompresivní terapie pro pacienty s otoky

 

Pokud je funkce žilního systému narušena, tlak v žilách stoupá a do tkání unikají vodnaté krevní složky, následkem čehož mohou otékat dolní končetiny. V takovém případě musí poškozený lymfatický systém pacienta s otokem pracovat ještě usilovněji, aby transportoval tekutinu v tkáních zpět k srdci.

V takové situaci zajistí nejlepší možnou podporu pro udržení výsledků lymfodrenáže kompresivní návleky mediven vyrobené technologií plochého pletení, a proto je tak důležité punčochy pravidelně nosit.

V létě je tendence k otokům a hromadění vody ještě vyšší. Při vysokých teplotách se spustí sofistikovaný mechanismus, který ochladí tělo. Povrchové žíly se rozšiřují, takže krev může uvolňovat více tepla přes zvětšený povrch a tím se ochladit.

Kompresivní prostředky zabraňující progresi chronické žilní nedostatečnosti

Ve srovnání se zdravými jedinci mají pacienti s otoky a žilními vředy nižší hladiny TJ molekul [molekul těsného spojení] CLDN-1, CLDN-5 a proteinu.

Biopsie, které byly odebrány zdravým jedincům a pacientům s edémy a žilními vředy před kompresivní terapií a čtyři týdny po ní, vykazují významně vyšší hladiny TJ molekul mRNA, CLDN-1, CLDN-5 a proteinu po čtyřech týdnech.

To je jasná známka toho, že kompresivní terapie je schopná tyto bariéry překonat, a zabránit tak progresi chronické žilní nedostatečnosti způsobené TJ molekulami*.

Rozhodujícím faktorem úspěchu kompresivní terapie je kompliance pacienta (= dodržení léčby ze strany pacienta). Díky své vysoké elasticitě, snadné manipulaci a módním barvám nastavují kompresivní punčochy mediven standard pro vstřícnost k pacientům a komplianci podporující léčbu.

Kompresivní prostředky zlepšují metabolismus svalů

Z účinku nošení kompresivních oděvů profitují nejen ti, kteří mají žilní onemocnění, ale i ti, kteří žádné žilní problémy nemají.

Výsledky studie, jež zahrnovala 19 maratonských běžců se zdravými žilami, kteří každý běželi půlmaraton s kompresními podkolenkami (20 mm Hg) a bez nich, ukazují, že s kompresními podkolenkami dochází k:

  • rychlejší regeneraci
  • částečnému obnovení síly žilně-svalové pumpy
  • zlepšení běžeckých časů až o 15 % v porovnání s během bez použití kompresních podkolenek

Shrnutí: Nošení kompresivních oděvů zlepšuje svalový metabolismus a podporuje rychlejší zotavení po sportovní námaze**. V rámci kompresivní terapie s vysokou kompliancí, které lze dosáhnout zejména pomocí oděvů vstřícných k pacientům, jako jsou kompresivní punčochy ze společnosti medi, profitují pacienti s žilní chorobou ze známých účinků: spontánního zlepšení příznaků a prevence progresivního průběhu žilního onemocnění. 

Zdravotní kompresivní prostředky

Jednou z velmi specifických vlastností zdravotních kompresivních punčoch je, že vůbec nevypadají jako medicínské prostředky. Jsou jemné jako silonky a díky velkému výběru standardních a trendových barev jsou navíc také velmi módní, a to v každém ročním období. U stehenních punčoch si lze dále vybírat z řady elegantních lemů a krajek.

Existují také zdravotní kompresivní punčochy pro muže, které jsou vizuálně k nerozeznání od běžných pánských podkolenek. Uživatelům přinášejí medicínskou účinnost v kombinaci s módními standardy a nejvyšším komfortem při nošení. Kompresivní punčochy perfektně padnou, nesklouzávají a ani nepříjemně nesvírají.

Díky technologii Clima Comfort jsou zpocené nohy minulostí, protože punčocha rychle odvádí vlhkost směrem ven. Není tedy důvod, abyste nenosili kompresivní punčochy i v létě.

 

* Herouy Y, Rabe E et al, Int. J. Mol. Med, July 2006

** Dr. med. S. Sadoun et al, Dermat. Nachrichten 9/02

Byly pro Vás tyto informace užitečné?