Žilní terapie

Žilní onemocnění není vyléčitelné, ale dobře reaguje na léčbu. Existuje mnoho léčebných metod, dokonce i pro pokročilé klinické případy. Nejdůležitější z nich jsou kompresní léčba a žilní chirurgie. Pravidelné nošení kompresních punčoch může pomoci zabránit nebo dokonce zastavit progresi onemocnění.

Léčba žil

Základ léčby žil tvoří zdravotní kompresivní punčochy. Pokud onemocnění postupuje, může se u pacienta objevit edém a trombózy (krevní sraženiny) nebo dokonce žilní bércové vředy. Život ohrožující situace nastane, pokud se krevní sraženina uvolní z žilní stěny a je přenesena žilním systémem do plic. Tento stav nazýváme plicní embolií.

Kompresivní punčochové zboží je běžným prostředkem k zastavení progrese žilní nedostatečnosti. Svým přesně definovaným tlakem mechanicky působí proti venózním chlopním, které se neuzavírají správně. Když je průměr žil na nohou zúžen, chlopně se mohou znovu zavřít a krev se nehromadí. Kompresivní oděvy také stimulují tok lymfy a zabraňují městnání tekutin v nohou.

Moderní kompresivní punčochy jsou dnes k nerozeznání od jiných druhů punčochového zboží. Ať už jsou to lýtkové punčochy s jemným žebrováním, transparentní stehenní punčochy nebo punčochové kalhoty v široké paletě barev, z módního pohledu neexistuje pro kompresivní punčochy žádné omezení.

"Stripping" je nejznámější chirurgická technika. Při této operaci je do žíly vložena sonda. Postižená žíla je poté odstraněna z dolní končetiny přes malý řez na kůži. Existuje mnoho různých variant „strippingu žil“. Další možností je uzavřít nebo zablokovat poškozenou žílu. To se provádí buď takzvanou krosektomií s použitím laseru nebo terapií pomocí rádiových vln.

Možnosti léčby

Žíly lze léčit různými způsoby. Zde se dozvíte více o běžných chirurgických zákrocích.

Stripping (odstranění) žil

Do nemocné žíly na se na stehně vloží sonda, která se posunuje směrem dolů k chodidlu. Křečová žíla je poté vytažena z nohy.

Laserová terapie

Žíla je zevnitř roztavena laserovou sondou, v důsledku čehož je trvale uzavřena a později vstřebána vlastními procesy těla.

Radiofrekvenční ablace křečových žil

Postup je podobný laserové terapii: do žíly se vloží malá sonda. Křečové žíly jsou tepelně sklerotizovány rádiovými vlnami a jsou postupně vstřebávány vlastním tělem.

Skleroterapie

Skleroterapie používá injekci, aby způsobila slepení cevních stěn. Tělo následně uzavřenou žílu rozloží. Kromě klasické metody existuje také pěnová sklerotizace, při které jsou žíly sklerotizovány pěnou.

Nejprve antiembolické punčochy, pak kompresivní punčochy

Ihned po operačním zákroku se nosí kompresivní antiembolické punčochy. Poté je nutné důsledně nosit zdravotní kompresivní punčochy. Pacientovi je může lékař je v případě potřeby předepsat.

Byly pro Vás tyto informace užitečné?