Kontakt: +420 800 900 336 (Po - Pá, 07:30 - 15:30)
Stripping žil
Postižené žíly v povrchovém žilním systému jsou vytaženy malými řezy v kůži (stripping). Tento zákrok je také známý jako "Babcockův zákrok" nebo "Babcockův stripping". Americký lékař Babcock tuto metodu poprvé popsal v roce 1907. Tato klasická metoda se používá k odstranění postižených kmenových žil velké safény (velké skryté žíly – vena saphena magna, anebo malé skryté žíly – vena saphena parva), která probíhá od kotníku až k tříselnému ohbí.
Před odstraněním žil
Kmenovou povrchovou žílu (vena saphena magna) lze odstranit pouze v případě, že je hluboký žilní systém zdravý. To se vždy nejprve ověří ultrazvukovým vyšetřením (dopplerovská ultrasonografie), zřídka také rentgenovým vyšetřením s kontrastní látkou (flebografie). Několik dní před zákrokem by pacienti neměli pít žádný alkohol ani užívat léky, které zpomalují srážení krve. Mezi ně patří většina léků proti bolesti.
Jak se odstraňují křečové žíly
Zákrok se provádí v lokální anestezii nebo v celkové anestezii.
Kmenová křečová žíla: Vena saphena (vena saphena magna anebo parva) je nejprve odhalena malým řezem v třísle.
Poté se uzavřou přítoky a podváže se samotná kmenová žíla.
Druhý řez lékař provede pod postiženým úsekem žíly. Pokud je varikózním onemocněním postižen celý kmen, obnaží se žíla mírně nad mediálním malleolem (kotníkovou kostí) a rovněž se podváže.
Tenká, ohebná sonda, takzvaná Babcockova sonda, se obvykle zavádí do kmene velké safény až po tříslo.
Postižený segment je poté pomocí sondy vytažen ze žíly.
Po zákroku se řezy uzavřou a noha se pevně obváže kompresním obvazem.
Po odstranění žil
Po zákroku musí pacienti nosit kompresní punčochy po dobu nejméně tří měsíců. Měli by se také vyvarovat dlouhého stání nebo sezení. Během řady následných vyšetření lékař kontroluje průběh hojení a výsledek léčby. Odstranění žil je považováno za velmi bezpečnou metodu léčby křečových žil. Možné nežádoucí účinky zákroku, které obvykle po krátké době vymizí nebo jim lze předejít kompresními punčochami, mohou být následující:
- pohmožděniny
- otok
- pocit napětí nebo tlaku v nohách
- smyslové poruchy
- hromadění lymfatické tekutiny
Komplikace jsou vzácnější, mohou zahrnovat:
- silnou bolest
- poruchy hojení ran
- infekce
- trombózu
Samotnou žilní nedostatečnost nelze vyléčit operací křečových žil. Proto by pacienti po úspěšné operaci žil měli i nadále nosit každý den kompresní oděv, aby zabránili vzniku nových křečových žil a mohli se těšit z výsledku operace po mnoho dalších let.