Kontakt: +420 800 900 336 (Po - Pá, 07:30 - 15:30)
Kůže
Kůže: multifunkční orgán s požadavky
Naše kůže pokrývá plochu asi 1,5 až 2 metry čtvereční v závislosti na tom, jak jsme velcí. Váží přibližně 3,5 až 10 kilogramů. Je to největší lidský orgán.
Ale nejen tato fakta jsou působivá, dlouhý je i seznam úkolů kůže: jako smyslový orgán nám poskytuje důležité informace o chladu a teplu, doteku nebo bolesti. Její ochranná funkce nás chrání před vnějšími vlivy, jako jsou bakterie, mechanická poranění nebo UV záření. Kromě toho je zásobárnou živin a vody. Vylučuje odpadní produkty v potu a jako pozitivní vedlejší důsledek také reguluje tělesnou teplotu. Jak to všechno dělá? Pohled dovnitř odhaluje její anatomii a pozoruhodnou funkci.
Efektivní třívrstvé krytí
Kůže se skládá ze tří vrstev. Každá vrstva plní své vlastní speciální úkoly.
Nejsvrchnější vrstvou je epidermis. Ta obklopuje lidské tělo jako ochranný štít a je v přímém kontaktu s okolním prostředím. Jejím hlavním úkolem je obrana proti škodlivým vnějším vlivům, jako jsou například choroboplodné zárodky. Tloušťka epidermis je 0,1 milimetru, tedy asi jako list papíru. Na místech, která jsou vystavena největšímu opotřebení, však může být silná až pět milimetrů. Mezi tyto části těla patří dlaně a chodidla. Vnější povrch kůže je pokryt tvrdými odumřelými buňkami zvanými keratin. Buňky jsou pevně "slepeny" k sobě a poskytují vysoce odolnou ochranu proti mechanickému a chemickému podráždění. Postupem času odpadávají jako šupiny kůže a jsou nahrazovány spodními, nově vytvořenými buňkami. Člověk denně ztratí asi 10 g kožních šupin. Nejsvrchnější vrstva kůže je zcela nahrazena přibližně po čtyřech týdnech.
Pod epidermis se nachází dermis (škára). Je podstatně silnější než epidermis, velmi pevná a vyplněná elastickým vazivem, které činí kůži pevnou, ale zároveň pružnou. V této vrstvě se nacházejí krevní cévy, které zásobují epidermis živinami, a také potní žlázy a lymfatické cévy. V dermis se také nacházejí nervová vlákna se speciálními koncovými orgány pro vnímání tlaku, doteku, bolesti, teploty a svědění.
Třetí vrstvou kůže je subkutis (podkoží). Ta se skládá převážně z tukové tkáně, která je rozdělena na jednotlivé tukové laloky pruhy pojivové tkáně. Vysoký podíl tukových buněk slouží jako ochrana před chladem a jako zásobárna energie. V této oblasti také probíhají větší cévy a silnější nervová vlákna. Nakonec je zde mnoho vlasových kořínků a mazových a potních žláz.
Ochranný štít pod neustálým tlakem
Zdravá pokožka je pružná, hladká a odolná. Jak se říká, ve vlastní kůži se cítíme dobře. Náš největší orgán však zatěžuje mnoho faktorů. V zimě je to kombinace chladu venku a suchého ohřátého vzduchu v interiéru, v létě zase časté opalování. Přímý kontakt pokožky s agresivními čisticími prostředky nebo časté sprchování jsou pro pokožku zátěží. Toto brání pokožce vázat dostatečné množství vlhkosti a olejů. Pokožka se vysušuje, je napjatá a působí jako pergamen. Trpí také bariérová funkce a pokožka se snadno stává obětí škodlivých vlivů. Potřebuje naši podporu, aby si zachovala svou plnou funkčnost.
Jak si udržet hladkou a zdravou pokožku
Jaká je pomoc pro suchou pleť? Správná péče! Začíná to každodenním mytím. Ideální je krátké a nepříliš horké sprchování. K mytí těla jsou vhodné jemné sprchové gely nebo oleje. Pozor: Dlouhé uklidňující koupele ve vaně nejsou dobrým nápadem, protože pokožku příliš vyluhovávají. Po očistě pokožky je nejlepší pečovat o obličej a tělo pleťovým mlékem nebo krémem. Pečující přípravky by měly být přizpůsobeny individuálnímu typu pleti. Rozlišujeme zde pleť normální, mastnou, suchou až velmi suchou a citlivou.
Pro suchou pleť se doporučují bohaté hydratační přípravky. I zde hraje roli věk, protože pokožka se v průběhu let ztenčuje a ztenčuje. Mazové žlázy a vnější vrstva již nepracují tak efektivně a pokožka se vysušuje. Kromě správné péče o pleť může stav vaší pleti ovlivnit také vaše strava – a to jak pozitivně, tak negativně. Vzhledem k tomu, že pleť vyžaduje dostatek živin, může být špatná pleť známkou nedostatků ve stravě. Pro pleť tedy obecně platí totéž, co pro celé tělo: pestrá a vyvážená strava je velmi důležitá. Ta zahrnuje dostatek ovoce a zeleniny, mléka a celozrnných výrobků, ryb a málo masa. Rada navíc: Pijte hodně tekutin! Dostatkem vody pomáháme pokožce naplnit její zásobárnu tekutin. Denně byste měli vypít přibližně jeden a půl až dva litry. A v neposlední řadě – pravidelný pohyb, dostatek spánku a málo stresu podporují také zdravou pleť.