Pro koho je skleroterapie vhodná?

Skleroterapií lze v zásadě léčit téměř všechny formy křečových žil, včetně podkožních žil. Sklerotizace je metodou volby u malých povrchových křečových žil, tzv. pavoučích žil. Nejprve je třeba vyloučit trombózu povrchových nebo hlubokých žil. Pacienti musí být také pohybliví, protože po ošetření se vyžaduje 30minutová procházka, aby se předešlo trombóze.

Jak se křečové žíly léčí skleroterapií

Do žíly, která má být sklerotizována, se nejprve zavede jehla. Sklerotizující látka se pomalu vstřikuje do žíly přes kanylu. Po vytažení jehly je ošetřený úsek žíly okamžitě stlačen kompresivním obvazem a kompresivním oděvem, aby se podpořilo stlačení žilních stěn. Tělo reorganizuje sklerotizované cévy do pojivové tkáně. Lékařský výsledek je tak srovnatelný s operací odstranění křečových žil (stripping žil). Pokud jsou křečové žíly velmi dlouhé, lékař proces opakuje na několika místech podél postižené žíly. Po dokončení zákroku se na ošetřovanou nohu pevně přiloží kompresní obvaz a pro větší kompresi se nosí kompresní punčocha.

Další vývoj metody: pěnová sklerotizace

V posledních několika letech se pěnová sklerotizace prosadila jako pokročilejší forma léčby větších křečových žil, například kmenových žil (ale jen do určitého průměru), anebo opakovaně vytvořených křečových žil. Sklerotizující látka se bezprostředně před vstříknutím do žíly změní na pěnu. Díky velkému povrchu pěny se látka dostane do veškerého kontaktu se žílou a je pomaleji odplavena.

Po sklerotizaci

Skleroterapie se zpravidla provádí ambulantně. Pro dosažení optimálního výsledku však může být v některých oblastech nutné opakovat skleroterapii podruhé nebo potřetí. Pacienti musí nosit kompresivní bandáže a kompresivní oděvy po dobu několika dnů nebo dokonce týdnů v závislosti na průměru ošetřovaných žil. Během několika prvních dnů po sklerotizaci by neměli provozovat žádné sportovní aktivity a měli by se vyhýbat horkým koupelím, saunám a soláriím.

Skleroterapie je považována za velmi šetrnou a bezpečnou metodu. Vyskytuje se pouze několik vedlejších účinků a komplikace jsou vzácné, např.:

  • Alergické reakce na sklerotizující látku
  • Kožní změny
  • Bolest v místě vpichu
  • Příznaky podobné migréně
  • Trombózy (velmi vzácné)

Samotnou žilní nedostatečnost nelze vyléčit operací křečových žil. Proto by pacienti po úspěšné operaci žil měli i nadále nosit každý den kompresivní oděvy, aby zabránili vzniku nových křečových žil a mohli se těšit z výsledku operace po mnoho dalších let.

Byly pro Vás tyto informace užitečné?